Komentarze: 0
Obróbka metali wykorzystująca obrabianie skrawaniem polega na nadaniu obrabianym metalowym przedmiotom żądanych kształtów, wielkości, wymiarów oraz jakości powierzchni. Jest to możliwe poprzez częściowe usuwanie wiórów, zrębów i sęków z powierzchni metalowej, wykorzystując ku temu narzędzia skrawające.
Obróbka metali skrawaniem to inaczej: toczenie, frezowanie i szlifowanie. Pierwsze z nich, czyli toczenie, to najpopularniejsza forma obróbki skrawaniem. Polega ona na tym, że konkretny, obrabiany przedmiot wykonuje ruch obrotowy, a narzędzie skrawające, czyli nóż tokarski – ruch liniowy.
Toczenie przeprowadzane jest na tokarkach, z których wyróżnić można kilka typów: wzdłużne (gdzie kierunek ruchu noża jest równoległy do osi obrotu obrabianego przedmiotu), a te z kolei dzielą się na zewnętrzne (charakteryzujące się obtaczeniem) i wewnętrzne (cechujące się wytaczaniem). Kolejnym typem obróbki metali jest frezowanie, którego podstawowym narzędziem działania są frezarki.
Dzięki nim możliwe jest obrabianie tak metalu, jak i drewna oraz wszelakich tworzyw sztucznych i innych materiałów skrawalnych, na których można operować wieloostrzowym narzędziem, jakim jest frez. W zależności od położenia osi obrotu freza do obrabianej powierzchni wyróżnić można frezowanie: obwodowe i czołowe. Ostatnim typem obróbki metali z wykorzystaniem skrawania jest szlifowanie, polegające na obróbce ściernej, w której narzędziem skrawającym jest ściernica, osełka bądź taśma ścierna.